Jesteśmy na rynku od 2010 roku

Zaczynaliśmy w 2010 roku. Nasza historia jest bardzo prosta: trójka zaprzyjaźnionych absolwentów chemii i farmacji postanowiła założyć swoje własne laboratorium. Byliśmy jeszcze wtedy pracownikami uczelni Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, mieliśmy więc doświadczenie jak funkcjonują placówki naukowe, ale brakowało nam typowo biznesowego podejścia i chcieliśmy rozwijać własne projekty badawcze, które byłyby odpowiedzią na konkretne potrzeby rynku. Działamy więc jak biznes, ale opieramy się na metodologii naukowej. To nasza taka swego rodzaju misja by sukcesywnie kierować Spark -Labem jako platformą współpracy nauki z biznesem.

 

Nie jest to łatwe, brakuje takich modeli zarządzania w naszym sektorze branżowym, ale z czasem wypracowaliśmy swój własny, będący zapełnieniem tej brakującej luki na rynku i odnajdujemy się w tym coraz lepiej. Ogromną wartością są dla nas setki zrealizowanych projektów dla bardzo wymagających klientów z różnych branż, do których podchodzimy całkowicie indywidualnie i każde takie zlecenie to kolejny nowy wzorzec, analiza i metoda którą wypracowujemy specjalnie na potrzeby tego projektu.

 

W ciągu ostatnich tylko 2 lat opracowaliśmy ponad 200 całkowicie autorskich metod analiz i wiemy że będzie ich coraz więcej. Zespół który zbudowaliśmy i jest z nami od lat, to wysoko i wąsko wyspecjalizowani analitycy z różnych obszarów, dzięki temu zespół jest interdyscyplinarny i bez trudu realizuje kolejne wyzwania projektowe.

 

Podsumowując: rozwiązujemy realne problemy sektora produkcyjnego z branży farmaceutycznej, chemicznej i spożywczej, a także kosmetycznej.

O nas
O nas - Pracujemy z liderami

Pracujemy z liderami

Od roku 2013 w Spark - Lab wypracowaliśmy, utrzymujemy i stale z sukcesami doskonalimy system Zarządzania Jakością zgodnie ze standardem ISO 9001:2008. W późniejszych latach przebudowaliśmy system, czego efektem są nowe dwa działy administracyjne firmy: badawczo-rozwojowy oraz dział analiz rutynowych. Dzięki wyodrębnieniu tych struktur, mogliśmy wdrożyć system zintegrowany w dziale analiz rutynowych, który funkcjonuje od tego czasu zgodnie z dwoma standardami ISO 9001:2015 oraz ISO 17025:2018-02.

Nasz zarząd

dr farm. Łukasz Guzik

dr farm. Łukasz Guzik

Dyrektor ds. Rozwoju

Doktor farmacji po GUMed, który spełnił swe zawodowe marzenie, otwierając wraz z przyjaciółmi (chemikiem i drugim farmaceutą) swoje laboratorium z mocnym nastawieniem na stworzenie w nim prężnego działu badawczo – rozwojowego. Dziś patrząc z perspektywy 11 lat, jest usatysfakcjonowany zrealizowanymi projektami badawczymi, które pozwoliły wypracować renomę SL na rynku oraz przynieść tyle wyzwań, których nie była w stanie zaoferować praca na żadnej uczelni. Wspomina początki jako trudne, niemal klasyczna droga self made - mana do sukcesu rynkowego, ale podkreśla że ten trud był wspólnie i równomiernie dzielony pomiędzy cały obecny zarząd; jednakowe poświęcenie i konsekwencja w drodze do celu, okraszona niebanalnym poczuciem humoru, dużą ciekawością i otwartą głową.

Największym wyzwaniem było nauczenie się jednocześnie od podstaw wszelkich zasad prowadzenia firmy, od analityki po handel i wszelkie procedury niezbędne do podnoszenia jakości pracy labo. Za ukoronowanie swoich trwających ponad dekadę wysiłków uważa nie konkretne projekty z farmacji, ale współbudowanie całej organizacji, jako interesującego tworu, złożonego z konkretnych osobowości, predyspozycji, wspólnych wysiłków i komfortu pracy w przyjaznej atmosferze.

Obecną sytuację rynkową w branży prac B+R, uważa za sprawiedliwą i korzystną bowiem o sukcesie decydują przede wszystkim wyniki wdrożeń i wymierne efekty w odróżnieniu od analiz rutynowych gdzie znaczenie ma głównie cena. Z projektów najbardziej lubi swoją specjalizację: R&D dla branży pharma, która zawsze jest intelektualnym wyzwaniem. W marzeniach SL jest na pozycji lidera w kolejnej branży, właśnie w R&D dla farmacji. Pierwsze mamy już w e-liquidach, niemal w całej Europie!

Rozwiń
mgr inż. Maciej Barc

mgr inż. Maciej Barc

Dyrektor ds. Technicznych

Chemik po PG, jeden z wytrwałych ojców założycieli Spark – Labu i jednocześnie jeden z najweselszych załogantów na pokładzie SL, zawsze skory do celnej i szybkiej puenty. Wspomina początki SL jako okres poświęcenia zarówno zawodowego jak i osobistego, ale jednocześnie pełnego satysfakcji. Jak mawia: jeśli lubisz to co robisz, to tak naprawdę nie pracujesz. Pamięta, że prace aranżacyjne i budowlane, które trzeba było wykonać w laboratorium samodzielnie, dały w kość mocniej niż samo rozkręcanie firmy. Jeden z wielu  sparklabowych fanów projektowej różnorodności, która daje ciągły impuls do robienia coraz to nowszych wyzwań, takich jak projekty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej czy izolacja i badanie tożsamości chemicznej nieznanych substancji. W SL lubi chyba najbardziej to, że mamy dostęp praktycznie do wszystkich najważniejszych technik analitycznych. Często lubi pobawić się "cięższym" sprzętem, takim jak ekstraktor płynem w stanie nadkrytycznym czy preparatywna chromatografia flash. Naszą branżę ocenia jako niełatwą, z uwagi na dominację dużych podmiotów gospodarczych o wysokich wymaganiach. Nie można ich zawieść nawet w najdrobniejszym aspekcie projektu ze względu na to, że są to długofalowe relacje. Motto Maćka to: jeśli w naszej branży coś da się zrobić, to my to zrobimy. W marzeniach widzi jeszcze silniejszą pozycję SL jako ratującego firmy z ciężkich problemów, na pierwszy rzut oka, nie do przeskoczenia. Docenia, kiedy klienci nie zamiatają trudnych kwestii pod dywan, tylko dzwonią do nas. A my podnosimy rękawicę - za każdym razem!

Rozwiń
mgr farm. Alicja Kucharska-Guzik

mgr farm. Alicja Kucharska-Guzik

Dyrektor ds. Finansowych

Farmaceutka po GUMed, która współzakładając SL wystąpiła w wielu nowych rolach jednocześnie: jako pierwszego faktycznego New Business Dyrektora, badając nowe obszary branży i możliwości rozwoju, jako analityczka na swoim, jako współbudująca zespół od podstaw i wreszcie jako przyszła żona Łukasza. Ta mnogość ról mimo uparcie krótkiej doby jej nie przytłoczyła kosztem nieprzespanych nocy, i mimo względnej przytomności umysłu, nie dość że dopięła swego w wspólnie podjętych celach, to jeszcze sukcesywnie pomagała firmie przechodzić na coraz wyższy level rozwoju jako organizacji w każdym aspekcie. Jednym z przełomowych projektów dla SL było wyzwanie zbadania 59 związków w 120 winach do opracowania aplikacji Delipair. Drugim wyraźnym przełomem, jak wspomina Alicja, był klient, niemal pozostawiony sam sobie w obliczu ówczesnej sytuacji rynkowej, który dał SL impuls do zaprojektowania i stworzenia swojej autorskiej aparatury Smoky Lab, wychodząc w ten sposób naprzeciw potrzebom jednego zdeterminowanego klienta i zapełniając tym samym lukę na rynku, która zadecydowała o przyszłej pozycji SL jako lidera w badaniach e-liquidów. Alicja, tak jak Łukasz, jest bardzo zbudowana obecnym poziomem rozwoju SL jako zwartej załogi, mającej chęć do pracy i ciągłe poczucie humoru, jak i poczucie bezpieczeństwa, że jest to zespół, któremu można oddelegować część istotnych działań i być pewną dobrego wyniku tego zaufania. Za jedno z wyróżniających nas zasad poza wieloma certyfikatami, uważa zasadę ograniczonego zaufania do samych siebie – każda próbka jest maksimum razy analizowana aby wykluczyć wszelki błąd. Ogromnie ceni sobie niezależność i bycie na swoim. W kolejnych skrupulatnie założonych celach widzi SL z pozycją lidera w drugim sektorze po e-liquidach, czyli w R&D dla farmacji. Obecnie, mając poczucie dobrego zaopiekowania projektów przez samodzielnych analityków odważnie stawia na samorozwój: marzy o doktoracie i oczywiście ma sprecyzowane wszelkie możliwe cele badawcze w swoim obszarze. Trzymamy kciuki i kibicujemy kolejnemu przyszłemu doktorowi na naszym pokładzie!

Rozwiń

Zespół

O nas - Oraz pozostałe 12 osób / Zdjęcie grupowe